خانه > اینترنت > سرویس پیش نمایش سریع گوگل راه اندازی شد

سرویس پیش نمایش سریع گوگل راه اندازی شد

امروز گوگل سرویس جدیدی در اختیار کاربران موتور جستجوی خود قرار داد. برای فعال کردن این سرویس که Instant Previews نام دارد ابتدا وارد اکانت خود در گوگل شوید، سپس به این لینک مراجعه کنید، و حالا دکمه Try It Now  بزنید. کار تمام است. این سرویس برای شما فعال شده است.

اما این سرویس کارش چیست؟ قبل از اینکه روی یکی از نتایج جستحو کلیک کنید و مدتی صبر کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید و تازه آن موقع متوجه شوید که اصلآ این سایت یا صفحه، آدرس مورد نظر شما نیست یک پیش نمایش از آن را به شما نشان میدهد. به این وسیله شما میتوانید قبل از اینکه به یک لینک مراجعه کنید پیش نمایشی از آن را ببینید. این سرویس خیلی بدرد میخورد وقتی که شما نمایی کلی از آنچه که انتظار دارید در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال فرض کنید به دنبال یک فتووبلاگ میگردید و چند کلمه را  داخل کادر جستجو وارد میکنید. سپس پیش نمایش ها را میبینید و هرکدام که مطابق نظرتان بود را  برای مطالعه انتخاب میکنید.

برای مشاهده پیش نمایش کافی است مطابق شکل زیر روی آیکون ذره بین کلیک کنید(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ تر روی آن کلیک کنید):

نکاتی که در مورد این ویژگی جدید میتوانم عرض کنم این است که تصویر پیش نمایش از طریق برنامه نویسی سرورساید صورت گرفته و تصویر مربوط از بایگانی گوگل برای شما ارسال میشود که ممکن است کمی هم قدیمی باشد. نکته دوم اینکه این سرویس به دلیل سمت سرور بودنش تصویر سایتهای خارج از دسترس ما کاربران ایرانی را هم نمایش میدهد. نکته سوم هم اینکه با یک بار کلیک بر روی یکی از آیکون های ذره بین در یک صفحه از نتایج جستجو، پیش نمایش سایر صفحات موجود در آن جستجو نیز بارگذاری میشود. به طور مثال در تصویر بالا اگر من ماوس را بر روی نتیجه دوم، سوم و… حرکت دهم پیش نمایش آنها لود شده است و میتوانم آن را ببینم.

به طور کلی حداقل سه مزیت این سرویس اینها هستند:

 1. مقایسه سریع نتایج
 2. کمکی برای انتخاب دقیقتر نتیجه مورد نظر
 3. آگاهی از چیزی که در صورت کلیک کردن خواهیم دید

در این مورد بیشتر بخوانید.

 1. مایا
  12 نوامبر 2010 در 11:25 | #1

  هرچند خیلی دیره اما خوشحالم از اینکه بالاخره گوگل این سرویس رو راه انداخت

 2. Triumph
  12 نوامبر 2010 در 11:34 | #2

  ممنون.بسیار مفید بود