خانه > اینترنت, وبلاگستان > تابناک، مافیای کله گنده وبلاگستان

تابناک، مافیای کله گنده وبلاگستان

مقدمه:

تابناک وبسایتی خبری است که با رشد چشمگیرش اکنون ششمین سایت پربازدید در داخل مرزهای کشور است. این سایت انواع موضوعات خبری را اکثرآ با سرعت و دقت مناسبی با 3 زبان زنده دنیا تحت پوشش قرار میدهد. موضوعاتی از سیاست های داخلی و خارجی گرفته، تا ورزش و هنر و اینترنت و اقتصاد و هر چیز دیگری که برچسب خبر به آن چسبیده شود. تابناک از قدرترین حریفش، خبرگزاری فارس، 9 پله برتری دارد.

قصد زیر سوال بردن کل فعالیت سایت رو ندارم چرا که کار من نیست، دلیلی هم نمیبینم و ربطی هم به من ندارد. اما… اما تابناک با تانک خبری اش هر روزه از روی وبلاگهای ما رد میشود، خبرهایی که دوست دارد را گلچین میکند و وسط انبوهی از بنرهای تبلیغاتی اش جا میدهد. سپس در آخرین خط از این خبر جدیدش مینویسد: “منبع: وبلاگستان” و این خبر را با آنچنان تیتر پر آب و تابی در سایت قرار میدهد که نویسنده ی اصلی آن ساعتی انگشت به دهان بماند!

من در این مطلب سعی دارم بگویم: “تابناک، محتوا به منبعش زیباست، همان طور که گل به شاخه اش.”

پربازدیدترین سایت خبری ایران و حقوق اهالی وبلاگستان

تابناک و حق مسلم وبلاگنویسان فارسی:

من مطمئنم مولف و منتشر کننده اصلی بسیاری از اخباری که هر روزه اینچنین به روی تابناک میروند حتی در آینده نیز روحشان از این موضوع خبردار نخواهد شد که دست نوشته هایشان چقدر راحت توسط بزرگترین سایت خبری ایران مورد دسبرد قرار گرفته اند.

خوب منم گاهی مطلع شده ام مطالبم این طرف و آن طرف کپی شده اند. ولی این مورد در خیلی از موارد به هیچ وجه سبب ناراحتی من نمیشود. چرا که در خیلی از موراد به اصل مطلب یا وبلاگ لینک منبع داده شده است یا در غیر اینصورت مشاهده میکنم که مطلب در سایت یا وبلاگی عاری از روشهایی برای کسب درآمد از مطلب من، کپی شده است.

ولی قضیه در مورد تابناک کمی تا کاملآ متفاوت است، چرا که تابناک با سواستفاده از این مطالب، به جذب بازدیدکننده میپردازد که در نهایت با توجه به کسب درآمد این سایت از روش نمایش تبلیغات، تابناک از مطالبی که شخص دیگر نوشته پول به جیب میزند.

رکود در وبلاگستان:

دوستان زیادی این روزها در مورد دلایل مختلف رکود در وبلاگستان مطلب مینویسند، خیلی ها هم از چرخه اقتصادی نا مناسب وبلاگنویسی گله دارند، ولی آیا تا به حال فکرش را کرده اید که ممکن است رکودی در کار نباشد و چرخه اقتصادی مناسب هم وجود داشته باشد ولی مافیایی پشت این قضیه باشد؟  تابناک نهایتآ یکی از کله گنده های مافیایی پشت این قضیه است.

مافیای ناقض حق کپی رایت را که بیخیال، ناقض حریم شخصی آنلاین ما، کسی که به فکر و چشمهای دوخته به مانیتور ما اهمیتی نمیدهد و با یک کپی-پیست خوشمزه و البته کاملآ رسمی و غیرقابل داد خواهی یا دفاع، خستگی شبهای گذشته از ترجمه و تحقیق و تایپ را همچنان در ذهن مان باقی میگذارد، و صد البته از تولید محتوایی هم که کرده ایم پشیمانمان میکند.

تابناک بسیاری از مطالبی را که از وبلاگستان در وبگاهش منتشر میکند را بدون لینک به منبع یا نام وبلاگ، منتشر میکند. خوب برای این کار تابناک یا اجازه گرفته و یا نه. ولی حتی اگر از صاحب وبلاگ برای انتشار مطلب، بدون ذکر منبع اجازه گرفته باشد، باز هم کارش در انتشار خبر بدون منبع اصلی توجیه پذیر نیست.

آمار:

خوشبختانه تابناک میزان بازدید از هر خبر را نشانمان میدهد. در مورد 10 مطلبی که تابناک بدون ذکر منبع دقیق از وبلاگستان انتشار داده است و من از آنها به عنوان نمونه استفاده میکنم، کل بازدید ها سر از رقم 300.000 در می آورد. اگر فقط و فقط 10 درصد از این بازدیدکنندگان مایل باشند اصل خبر را در وبلاگ اصلی منتشر کننده آن مطالعه کنند، تابناک، فقط و فقط برای 10 مورد از این خبرهایش مجبور است 30.000 بازدیدکننده به 10 وبلاگ در وبلاگستان بفرستد! رقم چشمگیری شد نه؟ و پس از آن 10 وبلاگ در وبلاگستان دیگر چیزی در مورد رکود و چرخه اقتصادی نامناسب وبلاگستان نخواهند نوشت.

نکته دیگر؛ فکر میکنید با شمارش تعداد لینک ها و بنرهای تبلیغاتی این سایت خبری به چه عددی میرسید؟ من تمام لینکها و بنرهای تبلیغاتی تابناک را یک به یک شمردم. 34 بنر تبلیغاتی ششمین سایت پربازدید در ایران چقدر میتواند درآمد داشته باشد؟ نوش جان، ولی…

همه چیزهایی که تا الان گفتم را فراموش کنید؛ بریزید دور…

چرا؟

چرا از دست رنج دیگران سواستفاده میکنید؟ چرا به خوانندگانتان حرفه ای احترام نمیگذارید؟ نکند فکر میکنید همه ما قلمرادیم؟ ها؟

نکند فکر میکنید اگر لینک نگذاشتید یک قدم پیشرفت کرده اید؟ نکند فکر میکیند این بهانه که مولف اصلی آن نامعلوم است منطقی است؟ نکند از لینک دادن به یک وبلاگ ساده در گوشه کنار وبلاگستان که یکی دو پست بیشتر ندارد میترسید؟ نکند فکر میکنید رتبه تان در الکسا خوب است و دیگر بالا و پایین نمیشوید؟

من با یک جستجوی ساده گوگلی به این 10 نتیجه میتوانم اشاره کنم که تابناک به حق مولف توجهی نکرده:

 1. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=86758
 2. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=94519
 3. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=90588
 4. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=80822
 5. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=72945
 6. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=77573
 7. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=74679
 8. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=14667
 9. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=73459
 10. http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=77865

وبلاگهای زیاد دیگری هم هستند که به این مورد پرداخته اند و از انتشار مطالبشان در تابناک یا دیگر سایتهای رسمی خبری بدون رعایت حق مولف اظهار نارضایتی کرده اند. اگر کمک کنید لیستی از آنها را هم اینجا ارئه خواهیم داد.

 1. علیرضا
  22 سپتامبر 2010 در 11:03 | #1

  نوشته‌یِ زیبایی بود، البته فکر نمی‌کنم نقشِ تابناک بتونه تا حدِ تضعیفِ اساسیِ وبلاگستان پررنگ باشه. این‌بابا هم مثلِ هزار و یک کپی‌کنِ دیگه مشغولِ کپی‌زدن هست… منتهی یخده ابعادش نسبت به‌بقیه عظیم‌تره. مشکلِ اساسی نبودِ کپی‌رایت هست.

 2. civilar
  22 سپتامبر 2010 در 13:58 | #2

  مشکل فقط تابناک نیست. مشکل کا سایت های خبری ایرانه که در روز هر کدام فقط 10 خبر انحصاری دارند و بقیه رو از روی هم کپی می کنند.
  این ها مجبورند برای سایتشان حداقل 100 خبر در روز جور کنند.
  قضیه ویندوز 9 رو همه شما خواندید و خندیدید. واقعا چیزی به این مسخرگی باید به این نحو در سرتاسر اینترنت یک کشور همه گیر شود.
  وظیفه این ها کپی کردنه، این ها بعضا حق همکارهای خودشان در سایتهای دیگر خبری رو رعایت نمی کنند، حق ما رو که دیگه …

  من منکر این که یک سایت خبری نباید از سایت های دیگه کپی کند، نیستم ولی بعضی سایت ها بعضا تا 90 درصد از هم کپی می کنند.

  ولی در کل این مشکل همیشه پا بر جا است که حق وبلاگ نویسی که نامی ندارد.

  این تابناک هم که می نویسه وبلاگستان، حداقل یه لینکی بزاره ببینیم منظورش از وبلاگستان چیه؟

  موفق باشید

 3. بلاگر
  22 سپتامبر 2010 در 14:00 | #3

  اسم تابناک منافق نیوز هست ! اصلا کار منافق همین هست دیگه! مگر کار دیگه ای باید می کرد

 4. محمد
  22 سپتامبر 2010 در 17:56 | #4

  آفرین شدیدا از شما حمایت میکنم
  وژدانن اگه ادما بخوان تو دنیای فیزیکی اینطوری بکنن، اونوقت چطوری تو صورت هم دیگه نگا میکنن؟
  یعنی شما فک کن تابناک بیاد توی خیابون وایسه کسایی که وبلاگ دارن رو تو کیفشون بگرده هر اثری رو که خلق کردن رو برداره و بگه میتونم

 5. رضا قربانی
  22 سپتامبر 2010 در 23:09 | #5

  راستش رو بخوای دارم سعی می کنم کپی رایت رو رعایت کنم. وقتی دقیق تر می شم می بینم چقدر خود من ندانسته کپی رایت را زیر پا گذاشتم. مثلا طبق کپی رایت شما حق نداری مطلبی را حتی با ذکر منبع به صورت کامل کپی کنی. بلکه باید بخشی از آن را کپی کنی و برای خواندن باقی لینک بدی به مطلب اصلی.
  وای به حال تابناک.

 6. Ali Atashin
  23 سپتامبر 2010 در 00:36 | #6

  آقا شما چرا الکی گله شکایت می کنید آدم اگه نتونه کپی پیست کنه پس چرا راست کلیک اختراع کردن وقتی آدم می تونه تو روز روشن جلو چشم 70 ملیون آدم سرمایه ملی رو هلفنی بکشه بالا چرا نتونه نصبه شب تاریک دور از چشن همه زحمت و رنج بقیه رو بدزده تو روز روشن بفروشه آقا چه کاریه همه با هم تلاش کنن اون هم تو یه زمینه خوب یه نفر تلاش می کنه ده نفر می خورن بهتره که تازه چشم و چار ده نفر کمتر در میاد. بعدشم اگه کبک کارش اشتباه بود که زبونم لال خدا نمی آفریدش حتما کارش درسته دیگه پس آدم باید مثل کبک سرش و بکنه زیر برف خودش نفهمه فکر کنه بقیه هم نمی فهمن. چه مملکت گل و بلبی داریم ای جون

 7. Nodboy
  23 سپتامبر 2010 در 02:11 | #7

  شخصی مطالب زشتی نوشته نوشته بود که پاک کردم. گفته بود تابناک فقط نظراتی که دوست داره تایید میکنه. درسته، کار خوبی هم میکنه. همون طور که من بی ادبی های ایشون رو انتشار نمیدم.

 8. مصطفی
  23 سپتامبر 2010 در 02:33 | #8

  تبلیغ تبلیغ تبلیغ ctrl+v تبلیغ

 9. ibnujusup
  23 سپتامبر 2010 در 07:35 | #9

  salam brother..:-) may u have a wonderful day… thanks again for your
  visit to my website…:-) a.

 10. reza
  23 سپتامبر 2010 در 15:31 | #10

  ctrl+c……………………..
  1 min later
  ctrl+c

 11. simin
  23 سپتامبر 2010 در 15:42 | #11

  من ار تابناک متنفرم. فقط بلده بشینه به اینو اون گیر بده کار دیگه ای نداره

 12. که چی؟؟
  12 اکتبر 2010 در 11:29 | #12

  اما من فکر میکنم که کار اطلاع رسانی این همه حرفو حدیث بی خودی نداشته باشه!یعنی اینکه اگه شما هدفتون فقط زدن یه مطلب علمیه که دیگران بیاموزند خوب چه اشکالی داره اگه یکی دیگه که یاد گرفته به بقیه هم بگه!!حلا حتی اگه منبع رو نگه و بقول خودتون پول به جیب بزنه.نمیگم کارش مطلقا درست بوده اما مطلقا بد هم نبوده!یادمون نره ما روزانه کلی شعر میخونیم ،ایا میدانید میخونیم و…اما هیچ وقت نمیفهمیم کیا اینارو اولین بار گفتن یا فهمیدن.