خانه > اجتماع, غيره > کامیکازی، عملیاتی شهادت طلبانه

کامیکازی، عملیاتی شهادت طلبانه

اگر آشنايي قبلي نداريد بهتره از كتاب فرهنگ لغت كمك بگيريد و اگه در دسترس نداريد از ديكشنري رايانه‌ يا موبايلتون استفاده كنيد: كاميكازي(kamikaze) در اصطلاح يعني خلبان از جان گذشته‌ي ژاپني و در لغت به معني «نسيم الهي» است.

دربهبوهه‌ي جنگ‌ جهاني دوم بين سالهاي 1944 تا 1945 كه فشار متفقين در خاور دور به امپراتوري ژاپن شدت گرفت خلبانان از جان گذشته‌ي ژاپني تصميم گرفتند هر جور كه شده جلوي ناوهاي جنگي دشمن رو بگيرند، درنهايت به اين نتيجه رسيدند كه ميتونند از جان خودشون استفاده كنند. اين موضوع به كابوسي براي ملوانان كشتي‌هاي غول پيكر متفقين تبديل شد، ملواناني كه يا خلبانان از جان گذشته را در هوا ساقط ميكردند يا خودشون كشته ميشدند.

800px-USS_Bunker_Hill_hit_by_two_Kamikazes

خلبانان ژاپني كه بعدها به صورت رسمي از هواپيماهاي سرنشين دار به عنوان موشك ضد ناو استفاده ميكرند به فكر برگشت به خونه نبودند. ژاپني‌ها هواپيماها رو مملو از مواد منفجره ميكردند و در يك فرصت مناسب بعد از جنگيدن با هواپيماهاي دشمن و عبور از ديواره‌ي آتش پدافندي ناوها سعي ميكردند هواپيماشون رو به دودكش ناو اصابت بدن، در نتيجه‌ي اين بخورد و انفجار هواپيما منفجر ميشد و ناو رو نابود مي‌كرد و اين نتيجه‌ي خوبي به شمار ميومد كه فقط با تلفات يك نفر و يك هواپيما بشه يك ناو جنگي رو از كار انداخت.

Ensign_Kiyoshi_Ogawa_hit_Bunker_Hill

كاميكازي يه حركت كاملآ انتحاري و چيزي شبيه همون عمليات شهادت طلبانه‌ي خودمون هست. از اين دست مسايل در طول جنگ‌هاي تاريخ بسيار اتفاق افتاده. به عنوان مثال يكي از پادشاهان بزرگ ايراني وقتي به همراه يارانش توي محاصره‌ي دشمن ميافته، از بيم اسارت كودكان و زنان خود و سپاهيانش، كودكان رو به داخل آب مياندازه، طبيعي هست كه مادران هم طاقت ديدن اين صحنه رو نداشتند و اونها هم خودشون رو به دنبال فرزندانشون به آب انداختند. به اين ترتيب دست مغول‌ها به زن و بچه‌ي شاه جلال‌الدين خوارزم و سپاهيانش نرسيد، و اين نمونه‌ي يك حركت انتحاري است.

جهت مطالعه‌ي بيشتر پيشنهاد ميشود: kamikaze images